طراحی سایت
مناسبتهای روز
............

شعار سال 2017 ســـــازمان جهانی بهداشت : "افسردی؛ بیـــــا حرف بزنیم"////////////
Enter Title

 

 

ز شعـر شکربـار و لطف سخن
به کیوان رسـد نام ایوان ز من
ز من بـر شـود نام ایوان زمین
چو اهرام در مصر و دیوار چین
«مصطفی شرفی ایوانی»

تمدنهای بشری هر چه باشند واجد دو مؤلفه ی تاریخند و جغرافیا، تاریخ، با همه عناصری که آن را می سازند، از زبان و فرهنگ و جنگ و صلح و حوادث طبیعی و بشری تا پیامبران و مصلحان و کتب مقدس و جغرافیا، جنگل و دریا و کوه و کمر تا حصارهای جعلی بشری، مرزها و محدوده ها.
اما در ساخت تمدن و همکاری هماهنگ تاریخ و جغرافیا، گاهی کفه به نفع یکی از این دو سنگینی می کند، یا تاریخ بسیار با شکوه جلوه می کند یا جغرافیا سرشار از زیبایی های قابل اعتنا و افتخار است و بر عکس، گاه تاریخ چندان اسباب مباهات نیست و جنگ و خون در آن بر صلح و محبت چربیده است و یا جغرافیا به واسطه قهر طبیعت یا طمع بشر دگرگون و زشت شده است.
گاهی اگر، حداقل برای حفظ درون، یک قاچ یا برشی از یک تمدن را نظاره کنیم و اعتلای همزمان تاریخ و جغرافیای آن را به وضوح ببینیم، می توانیم بگوییم این برش، برشی کوچک از تمدنی بزرگ است؛ ایوان به نشانه ی ایران.
فرصت آنچنان نیست که بتوانیم نشانه های این ادعا را نشان دهیم اما جغرافیا خود می گوید دشت ایوان چون ملکه ایی زیبارو، سر بر زانوان مانشت نهاده و پای به اقلیم سومار کشیده و رود کنگیر، چون گیسوان آشفته و درازتر از قامتش، روئیده و رونده و بانکول و شیره زول چه استوار به حراستش ایستاد اند. نمی دانم؛ اما شاید سنگ سانیری را برای رمی نا اهلان برداشته و تاریخ، طاق شیرین و فرهاد را به نشانه زنده بودن زندگی در این اقلیم، از دوردست تاکنون نشان می دهد و آتشکده سیاهگل را در دیرینه این دیار حاکی از حیات افکار و ادیان و اقوام مختلف می داند و نزدیکتر که می شود شیرین زبانیهای شاعرانه و کلهری شاکه و خانمنصور را تبلور ذهن موسیقائی و غنایی زبانی این خطه می شناساند

 

تاریخ زیاد می داند و زیاد در سینه دارد، اما فرصت اندک است و گام بلندتری بر می دارد و نزدیکتر می شود تا شرح رشادتهای این مردم در حماسه ی تنگ کوشک و جراحت ها و شهادتهای بمباران حرامیان در سال 1364 را بازگو کند و بگوید در سارات سومار بر این مردم چه ها رفته است!
شهرستان ایوان در شمال استان ایلام قرار دارد و مرکز آن شهر ایوان است. از شمال به استان کرمانشاه و از غرب به کشور عراق منتهی می‌شود. مردم آن کُرد کلهر بوده و شیعه هستند. ایل کلهر به عنوان بزرگترین ایل کُرد «براساس تحقیقات چند ساله ی معتبرترین دانشگاه آمریکا (هاروارد) بزرگترین ایل کُرد در کردستان است» که در طول تاریخ نقش مهمی در تحولات کردستان، ایران و عثمانی داشته‌است. حال با ذکر این نکته که مناطق کلهرنشین: ایوان غرب، اسلام آباد غرب، گیلان غرب، بخش‌هایی از سرپل ذهاب، سومار، نفت شهر، ماهیدشت، برخی نواحی کرماشان و قصرشیرین بخشی از مناطق کلهر زبان است که از بیجار در شمال تا مهران در جنوب و در شرق از کرماشان ماهیدشت تا خانقین در غرب را شامل می‌شود. بنا بر اسناد تاریخی زیادی ایوان غرب پایتخت اصلی ایل کلهر می‌باشد. ایوان یکی از مناطق قدیمی ایران است، وجود غارهای بزرگ که به احتمال زیاد، زمانی جایگاه انسانهای غارنشین بوده است محل سکونت انسانهای زیادی در طول تاریخ بوده است و از زمانهای باستان تا به حال به اسامی مختلفی مشهور بوده است. راولینسون در سفرنامه خود در مورد ایوان چنین می نویسد: «چنین به نظر می رسد که جلگه آریوخ قدیمی ترین نام برای منطقه ایوان بوده تا قبل از قرن سیزدهم میلادی اینجا به نام آریوحان شهرت داشته است و بنیامین تودله از این منطقه به عنوان آرین یاد می کند. این شهرستان در ۱۳۰ کیلومتری کرمانشاه و 35 کیلومتری ایلام قرار دارد و دارای مراکز علمی شامل دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و جامع علمی کاربردی است. مراکز زیارتی این شهرستان مقبره امام زاده سیدعبدالله و مقبره حاجی حاضر می باشد. در حال حاضر این شهر پس از شهر ایلام از لحاظ جمعیت متمرکز دومین شهر بزرگ استان می باشد. آثار متعددی همچون آتشکده سیاه گل، طاق شیرین و فرهاد، منطقه تفریحی خوران، منطقه تفریحی پلنگ کنام، منطقه تفریحی شیرپناه، منطقه تفریحی رنو، منطقه تفریحی دانوک، امامزاده سیدعبدالله و تنگه کوشک از مهمترین جاهای دیدنی و تفریحی این شهرستان هستند.

 

 

.

 

جاذبه های گردشگری شهرستان ایوان

 

 

این شهرستان از زیبایی های طبیعی چشمگیری برخوردار است و آثار باستانی آن نیز حاکی از تمدن دیرینه تاریخ آن است. مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان ایوان:
آتشکده سیاهگل در روستای سیاهگل (19 کیلومتری غرب ایوان)
طاق شیرین و فرهاد در منطقه کوشک (25 کیلومتری غرب ایوان)
آثار تاریخی روستای سرتنگ (18 کیلومتری غرب ایوان)
شهر تاریخی جوی زر (5 کیلومتری شرق ایوان)
تفرجگاه ییلاقی خوران (5 کیلومتری جنوب غربی ایوان)
تفرجگاه جنگلی سراب (10 کیلومتری شرق ایوان)
غار طلسم در سراب (6 کیلومتری شرق ایوان)
شکارگاه شیرازول (4 کیلومتری جنوب غربی ایوان)
دره زیبا و طبیعی دانوک (10 کیلومتری غرب ایوان)
چشمه سفید در کوه مانشت (13 کیلومتری شرق ایوان)
زیارتگاه سیدعبدالله در نزدیکی سراب (10 کیلومتری جنوب شرقی ایوان)
زیارتگاه حاجی حاضر (10 کیلومتری غرب ایوان)

 

آتشکده سیاهگل: آتشکده سیاهگل یا سه پا تنها آتشکده استان ایلام بوده که تقریباً سالم می باشد و در روستای سیاهگل در فاصله 35 کیلومتری غرب ایوان و در حاشیه جنوبی رودخانه کنگیر ساخته شده است. این اثر تاریخی در سال 1349 توسط پروفسور واندبرگ کشف شد. بنای آتشکده در مسیر راه باستانی قرار گرفته که آثار ساخت و سازهایی چون قلعه، محوطه و بنا در فواصل دور و نزدیک آن موجود می باشد. مصالح ساخت بنا قلوه سنگ و گچ نیم کوب بوده که چند فصل کار مرمتی و حفاظتی بر روی آن صورت گرفته است. پلان آن مربع شکل بوده به مساحت m50/8 * m50/8 با ارتفاع 5/3 متر که با گنبد ارتفاع آن به 5/5 متر می رسد و دارای گنبد تک جداره بوده است. این بنا متعلق به دوره ساسانیان بوده و محل روشنایی و پرستشگاه در زمان قدیم بوده بنای مذکور در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
طاق شیرین و فرهاد: طاق سنگی شیرین و فرهاد در تنگه زیبای کوشک در بخش غربی سرچشمه رودخانه دائمی کوشک در فاصله 45 کیلومتری ایوان در مسیر راه ارتباطی شهر ایوان به سومار قرار گرفته. بنای شیرین و فرهاد بنایی است به ابعاد 20/3*90/2 که در ساخت آن از سنگهای حجیم و بزرگ حجاری شده و به صورت خشکه چین (بدون هیچ ملاتی) استفاده شده است. ورودی بنا در سمت شرق بنا و مشرف به رودخانه فصلی قرار دارد. در این بنا 175 قطعه سنگ به کار رفته و پلان آن از داخل به صورت هلالی و از بیرون به صورت مربع و تخت می باشد و یکی از مهمترین ویژگیهای آن همین خصوصیت تغییر شکل پلان از هلالی به تخت می باشد. این بنا همچنین دارای پشت پلکانی بوده که در طول سالهای متمادی از بین رفته و سبک معماری آن منحصر به فرد و مربوط به دوره ساسانیان است. وجه تسمیه بنا به صورت دقیق مشخص نیست و روایات متعددی در مورد آن نقل شده است؛ بنا به روایتی که به صورت سینه به سینه نزد مردم محل نقل می گردد بنای طاق در موقع گذر شیرین و فرهاد از این منطقه جهت استراحت شبانه، فرهاد به جهت آسایش شیرین مبادرت به ساخت بنای مذکور می نماید. به همین دلیل اکثر مردم محل بخصوص ریش سفیدان این بنا را با نام طاق شیرین می خوانند. و در روایت دیگر نقل است که این بنا در سر راه کاروانهایی که از آنجا عبور کرده ساخته شده و محل باج و خراج کاروانها بوده است. بنای مذکور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
چشمه سفید: این چشمه در قسمت شرق دشت ایوان و در داخل کوه مانشت قرار دارد. این محل با داشتن دو چشمه سرد و گوارا که در زبان محلی به (سر تَزِن) مشهور است و طبیعت بسیار زیبا یکی از مراکز تفریحی در فصل تابستان می باشد و پوشیدگی منطقه از جنگل بلوط و کوهستانی بودن آن زیبایی منطقه را صد چندان کرده است.
دره دانوک و پلنگ کنام: این دره ها از دره های زیبا و بزرگ کوه شیرازول می باشند که در 15 کیلومتری جنوب غربی ایوان و در امتداد یکدیگر قرار دارند و دارای چشمه های آب دائمی از قبیل چشمه آب دره ی دِرگ و چشمه دانوک می باشند. این دره ها در فصل بهار پذیرای مردم شهرستان ایوان و مهمانان نوروزی از شهرستان های اطراف می باشند که تعدادی نیز در این مناطق اقدام به برپایی چادر به صورت شبانه روزی می نمایند. می توان گفت که این منطقه از تفرجگاههای بسیار وسیع و شلوغ شهرستان و استان در فصل بهار است اما متأسفانه به علت کم کاری مسئولین از لحاظ رسیدگی به منطقه خصوصاً وضعیت راه آن مردم همیشه با مشکل تردد مواجه هستند.
قلعه کوهستانی شمیران: قلعه کوهستانی شمیران یکی از قلعه های معروف دوره ساسانیان است که از آن با نام (دژ سَبدان) نام برده شده است. این قلعه که بر روی صخره ای با شیب تند و در ارتفاعی در حدود 180 متر از سطح رودخانه در 25 کیلومتری غرب شهر ایوان و 500 متری پایین دست سد کنگیر در کنار رودخانه «کنگیر» و داخل دره شمیران قرار دارد که به صورت یک شبه جزیره توسط رودخانه محاصره شده است
d Content...

جستجو