X

اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 28 خرداد 1397
برگزاری اولین مجمع سلامت شهرستان ایوان

  برگزاری اولین مجمع سلامت شهرستان ایوان

امتیاز: Article Rating

اولین مجمع سلامت شهرستان ایوان با حضور مهندس مهدیان معاون فرماندار ایوان،حجت الإسلام والمسلمین هاشمی نماینده نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ایلام،دکتر صادقی فر معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایلام،بخشداران مرکز و زرنه، مهندس پورحسین معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان ایوان و کارشناسان آن حوزه،رؤسای ادارات ودوائر دولتی،اعضای تشکلهای مردمی و نیز تعدادی از فعالان کانونهای خیریه در محل سالن اجلاس فرمانداری ایوان برگزار شد .


 در ابتدای این گردهمایی پورحسین معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان ایوان ضمن خوش آمد گویی به شرکت کنندگان گزارش جامع و کاملی از وضعیت سلامت شهرستان را بیان کرد . مهمترین نکاتی که در گزارش وضعیت سلامت شهرستان آمده بود از این قرارند :

  • لزوم آسیب شناسی لازم در خصوص خودکشی و ارائه راهکار با هماهنگی و مشارکت بین بخشی
  •  گزارش نشدن هیچ موردی از مرگ مادران باردار در طول 15سال اخیر
  •     پوشش 100درصدی واکسیناسیون
  • لزوم توجه به نوسازی ناوگان فوریتهای پزشکی و نیز استقرار یک واحد فوریتهای پزشکی در مسیر چهل زرعی به سومارلزوم توجه به فضای مجازی و نیز آسیبهای آن به نسل نوجوان وجوان
  •  لزوم رایزنیهای سیاسی و بهداشتی درمانی در خصوص جذب پزشکان متخصص
  •     پوشش 99 درصدی تامین آب شرب و کنتر ل کیفی آب در روستاها
  •    پوشش 100 درصدی مراقبتهای بهداشت مدارس
  •  احراز رتبه دوم شبکه بهداشت و درمان ایوان ا زنظر عملکرد در استا

در ادامه این مجمع مهدیان معاون فرماندار ایوان اظهار داشت برخلاف همه زمینه های دیگر که در کشورهای پیشرفته به بخش خصوصی واگذار شده اما موضوع سلامت و بهداشت به لحاظ اهمیت آن همچنان در اختیار بخش دولتی است.وی اضافه کرد با اجرای طرح تحول سلامت در دولت تدبیر و امید بیشترین توجه به این موضوع شده است  به نحوی که قبل از اجرای این طرح بیشترین شکایت و نارضایتی ها گزارش شد اما خوشبختانه امروزه هیچ موردی از نارضایتی نداریم و نیز مشارکت مردم در نظام سلامت مثلا" در بحث واکسیناسیون با جدیت و حساسیت خاص دنبال می شود .مهدیان همچین با اشاره به اهمیت سلامت مواد غذایی گفت اگر امنیت غذایی نداشته باشیم نمیتوان جامعه سالمی انتظار داشت . وی اضافه کرد هر جا که مشارکت مردمی بوده است طرحها پیشرفت داشته اند و امیدواریم مجمع سلامت بتواند رسالت خود را به درستی انجام دهد 

  سپس حجت الإسلام والمسلمین هاشمی نماینده نهاد رهبری نیز طی سخنانی اظهار داشت دولت گامهای مؤثری در سلام برداشته است اما با جوامع پیشرفته فاصله داریم . وی در خصوص جلب رضایت مراجعین گفت باید به دو اصل مهم داشتن زیرساخت و دقت در ارائه خدمات توجه اساسی شود و صدا و سیما باید نقش  خود را در آموزش سلامت پررنگ کند . نماینده نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ایلام همچنین اضافه کرد عمده آسیبها به این خاطر است که بسیاری از آنها در جایی که نباید انجام شود انجام می شود .

  دکتر صادقی فرد معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز بعنوان سخنران بعدی این مجمع اظهار داشت شهرستان ایوان یکی از شهرستانهای الگو در حوزه سلامت است و قطعا" اگر طرحی بصورت پایلوت انتخاب شود حتما" در شهرستان ایوان خواهد بود . وی اضافه کرد تنها 25 درصد از تعیین کننده های سلامت در اختیار وزارت بهداشت است بااینحال این وزارت بتنهایی در تامین سلامت ناتوان است و باید همه ادارات و سازمانها را در زمینه های مختلف مثل بهداشت و تغذیه پای کار بیاوریم  . دکتر صادقی فرد همچنین عنوان کرد با محاسبات انجام شده درصد کمی از دانش موزان صبحانه میخورتد و این یک خطاست . معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به لزوم تشکیل محلات سلامت محور خاطرنشان کردند اجرای طرح محلات سلامت محور تا حدود زیادی بر تغییر رفتار مردم تاثیر مثبت می گذارد . وی اضافه کرد در حوزه سلامت استان 100 پروژه در حال ساخت است که کم نظیر است . وی در پایان از همه نهادها،ادارات،سمن ها و تشکلهای مردمی و سازمانهای مردم نهاد خواست تا در اجرای بحث مجمع سلامت به کمک وزارت بهداشت بشتابند .

   در ادامه برجی سرپرست بیمارستان امام رضا (ع) نیز طی سخنانی اظهار داشت 80درصد از منابع سلامت در حوزه درمان هزینه می شود . وی گفت برای پیشرفت در حوزه سلامت باید مبنا را بر پیشگیری بگذرایم . وی اضافه کرد در طول یکسال گذشته بیش از 300 میلیون تومان از خیرین سلامت جذب شده و در راستای  خرید یک دستگاه رگ یاب هزینه شده است .

  پناهی ریاست اداره آموزش و پرورش ایوان ،ملکشاهی رئیس خانه مشارکتهای مردمی دانشگاه و نیک نژاد بعنوان معتمد نیز به بیان دیدگاهها و نقطه نظرات خود در خصوص مجمع سلامت پرداخته و آمادگی خود را در این خصوص اعلام کردند .

  در پایان این گردهمایی بیانیه مجمع سلامت قرائت شد و جلسه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد خاتمه یافت .


اشتراک گذاری
تصاویر
  • برگزاری اولین مجمع سلامت شهرستان ایوان
ثبت امتیاز